Business models and investments for nature
Tweede editie van rapport over businessmodellen voor en financiering van natuur. We maakten dit overzicht met tien bestaande praktijkvoorbeelden met financiële instellingen van de EU Finance & Biodiversity Community die NextGreen faciliteert.
Tweede editie van rapport over businessmodellen voor en financiering van natuur. We maakten dit overzicht met tien bestaande praktijkvoorbeelden met financiële instellingen van de EU Finance & Biodiversity Community die NextGreen faciliteert.
Context
Financiële instellingen werken aan het verminderen van hun negatieve impact op biodiversiteit en natuur. Nu de hulpmiddelen daarvoor mainstream worden, richten de koplopers zich op het vergroten van de positieve impact, ofwel ‘Nature Investing’. Ook de Europese Commissie werkt met de Natuur Herstel Wet aan het herstel van ecosystemen. Een van de routes hiervoor zijn Nature-based Solutions (NbS). Natuuroplossingen dragen bij aan opgaven als klimaatadaptatie, bestuiving en gezondheid èn versterken de veerkracht van natuur. Ze verlagen risico’s voor bedrijven en bieden financiële instellingen nieuwe financieringsmogelijkheden.
De EU Business & Biodiversity Platform Workstream Finance bracht een tweede versie van het rapport uit met praktijkvoorbeelden van bestaande businesscases die bijdragen aan natuurbescherming en –herstel, inclusief NbS. De tien voorbeelden dienen als inspiratie voor de publieke en private sector en om de financieringsmogelijkheden op te schalen. In het rapport staan kansrijke sectoren op basis van de materialiteit en impact van de financieringen.
Aanpak en activiteiten
Met de financiële instellingen uit de Workstream Finance en de Europese Commissie maakten we in een subgroep een format om de business cases in detail te doorgronden. Deze subgroep stelde ook criteria op voor welke voorbeelden op te nemen. NextGreen faciliteerde deze subgroep door de overleggen te organiseren, de voorbeelden te verzamelen en het totale rapport samen te stellen. Deelnemers vulden aan op de introductie tekst en conclusies die NextGreen formuleerde op basis van de input.
Subgroep deelnemers presenteerden de eerste editie van het rapport tijdens een webinar over bijdragen van de private sector aan middelenmobilisatie voor COP16, en bij een in-person evenement over Positive Impact & Innovaties op COP16 in Cali, Colombia.
De tweede editie krijgt aandacht tijdens de EU Green Week 2026: Investeren in een natuurpositieve economie, die plaatsvindt in Brussel van 3 tot 4 juni.
Business Models and Investments for Nature
Business Models and Investments for Nature
Auteurs: Anne-Marie Bor, Martha Bailon; NextGreen
Opdrachtgever: Europese Commissie
Publicatiedatum: april 2026
Aantal pagina’s: 65
